Γραφεία  Π.Α.Ε.:Δομπόλη 8
Πρόεδρος:Μάνθος Κολέμπας

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΟΣ

Η ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΣΑΛΟΝΙΑ ΤΗΣ Α'

Μετά από 10 χρόνια απουσίας από τα σαλόνια της Α' Εθνικής Κατηγορίας ΄΄ο Άγιαξ της Ηπείρου΄΄ επέστρεψε εκεί που ανήκει και του αξίζει.Ο κόσμος του ΠΑΣ ήταν παρών σε όλη την πορεία του προς την Α' και όχι μόνο.Στην κανονική περίοδο τα Γιάννενα βρέθηκαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.Αυτή η θέση τον έστειλε στα μπαράζ με αντιπάλους τον Πανσερραικό και το Αιγάλεω.Ο πρώτος αγώνας ανάμεσα στον Πανσερραικό και το Αιγάλεω έληξε ισόπαλο. Στον δεύτερο αγώνα των μπαράζ ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ θριάμβευσε με σκορ 3-1 κατά του Πανσερραικού.Έτσι ο ΠΑΣ αύξησε τις πιθανότητες για άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.Στον τρίτο αγώνα αντίπαλος του ΠΑΣ ήταν το Αιγάλεω που διεκδικούσε επίσης την άνοδο.Σε μια καταπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι 8.000 φίλοι των Ιωαννίνων ο ΠΑΣ αρκούνταν στην ισοπαλία όπου και την πήρε στις καθυστερήσεις του αγώνα.Στον αγώνα προηγήθηκε το Αιγάλεω με 1-0 στις αρχές του Β' ημιχρόνου.Ο ΠΑΣ δεν κάθησε με σταυρωμένα τα χέρια αλλά αντέδρασε, πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις με τον Κώστα Κορμαρή.Το τέλος του αγώνα βρήκε του παίχτες και τους φίλους του ΠΑΣ να πανήγυριζουν την άνοδο τους στην Α' Εθνική Κατηγορία.Το γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας είχε πάρει φωτιά. Αυτοί που δεν είχαν εξασφαλίσει εισιτήριο για να δούν τον αγώνα από κοντά πανηγύρισαν την άνοδο της ομάδας τους στην κεντρική πλατεία των Ιωαννίνων όπου είχαν συγκεντρωθεί χιλιάδες φίλοι του ΠΑΣ.

Η πορεία του ΠΑΣ στην Εθνική κατηγορία

Στην αυγή του πρωταθλήματος η ομάδα των Ιωαννίνων ξεκίνησε καλά, παίζοντας πολύ καλή μπάλα, όμως η ουσία στο ποδόσφαιρο είναι οι βαθμοί οι οποίοι δεν ερχόταν.Γι'αυτό το λόγο ο προπονητής της ομάδος Γ.Παράσχος παραιτήθηκε λόγω των προβλημάτων που ταλαιπωρούσαν την ομάδα.Στη συνέχεια ο ΠΑΣ έπαιξε δύο παιχνίδια χωρίς προπονητή.Ο νέος προπονητής, κ. Κόβης ,απομακρύνθηκε από τη διοίκηση αμέσως αφού η ομάδα γνώρισε τη συντριβή με 4-0 από τον Παναθηναϊκό εντός έδρας.Αφού ήρθε ο καινούριος προπονητής Ν.Αναστόπουλος ,ο οποίος τόνωσε το ηθικό της ομάδας,ακολούθησε μια ανοδική πορεία μένοντας αήττητος για 7 συνεχόμενους αγώνες πετυχαίνοντας μεγάλες νίκες (ΠΑΟΚ-ΠΑΣ   2-3, ΠΑΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ   3-2). Η ομάδα στούς τελευταίους αγώνες δέχτηκε βαριές ήτες και όπως φαίνεται θα χρειαστεί να δώσει αγώνες κατάταξης για την παραμονή του.